WSR25N20
Manufacturer:
Winsok Semicon
Mfr.Part #:
WSR25N20
Datasheet:
Description:
MOSFETs TO-220F Through Hole N-Channel number of channels:1 45 W 200 V Continuous Drain Current (ID):25 A 60 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingTube
RoHSCompliant
Power Dissipation45 W
Number of Channels1
Input capacitance75 pF
Continuous Drain Current (ID)25 A
Gate Charge60 nC
Drain to Source Resistance60 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)200 V
Gate to Source Threshold Voltage1.5 V